Temsil ve Hafıza: Sanâyi-i Nefîse Mektebi’nden Güzel Sanatlar Akademisi’ne

TÜRKİYE’NİN İLK GÜZEL SANATLAR OKULUNUN HİKÂYESİ

 

“SANÂYİ-İ NEFÎSE-İ MEKTEB-İ ŞÂHÂNE’DEN GÜZEL SANATLAR AKADEMİSİ’NE TEMSİL VE HAFIZA: 1882-1948”

BAŞLIĞIYLA SERGİLENİYOR

 

1882’de Sanayi-i Nefise Mektebi adıyla doğan, uzun süre Güzel Sanatlar Akademisi olarak devam eden, günümüzde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne dönüşen Türkiye’nin ilk sanat okulunun uzun tarihçesi TEMSİL VE HAFIZA başlıklı sergiyle sunuluyor.

 

Cumhuriyet’in yüzüncü, Üniversitenin yüz kırk ikinci kuruluş yılı kapsamında hazırlanan sergi 1948’de Kurum hafızasına büyük darbe vuran yangındaki kırılmaya kadarki döneme odaklanıyor ve bu süreçte Akademililerce yürütülen “temsil” ve “hâfıza” politikaları üzerinden bir okuma öneriyor.

 

“Temsil ve Hâfıza” sergisi, Akademi’nin 1882-1948 yılları arasındaki kurumsallaşma serüvenini farklı temsil ve hâfıza politikalarının birbirleriyle çatışan, kimi zaman uzlaşan kronolojisini sunarken Akademi’nin tarih yazımında ortaya çıkan kaleydoskopik görüntünün çok mercekli odak noktalarını da izleyicisiyle paylaşmayı hedefliyor.

 

Küratörlüğünü Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden M. Sinan Niyazioğlu ve Yasemin Nur Erkalır ile Mimarlık Fakültesi’nden Nezih R. Aysel’in üstlendiği sergi, 4 Mart – 4 Ağustos arasında İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nde gezilebilir.

 

#Bizden Haberdar Olun

En son haberler, sergiler ve etkinliklerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

#Bilgilendirme

İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Koleksiyon Sergisi ile Ziyaretçisiyle Buluşuyor.