Serginin Sergisi – II İstanbul Resim ve Heykel Müzesi 1937 Açılış Koleksiyonu

MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ İSTANBUL RESİM VE HEYKEL MÜZESİ’NİN AÇILIŞ SÜRECİNİ BAŞLATAN SERGİ 

 

Osman Hamdi Bey’in kurucu müdür olduğu Sanâyi-i Nefise-i Mektebi’nde bir sanat müzesi kurma düşüncesi, 1911’den sonra gerçekleştirilmeye başlanmış, satın almalar ve kopyalarını yaptırma yoluyla oluşturulan, Elvâh-ı Nakşiye adlı  ilk koleksiyon, 1937’de Atatürk’ün tensibiyle Dolmabahçe Veliaht Dairesine yerleştirilmiştir.

İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nin 20 Eylül 1937 tarihinde yapılan ilk sergisinde 320 eser yer alır. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin henüz Güzel Sanatlar Akademisi adını taşıdığı 1937 yılından başlayarak büyük bir özveriyle yaşattığı ve büyüttüğü koleksiyon, Müze 2011’de  Tophane’deki ikinci mekânına taşındığında  12 binden fazla esere ulaşmıştır.

 

 

 

İRHM, ilk mekânı olan Dolmabahçe Veliaht Dairesi’nden ayrılmadan önce, 2009 yılındaki son sergisini, 1937 yılındaki ilk sergiyi tekrar ettiği “Serginin Sergisi” ile  yapmıştı. Tophane’deki yeni binanın inşaat ve yerleşme süreçleri tamamlandıktan sonra, 2021 yılındaki açılışında yine Müze’nin ilk koleksiyonu sergilendi.  Böylece “Serginin Sergisi” serileri ile Müze tarihinin önemli dönüm noktalarına işaret eden 1937, 2009 ve 2021 yılları anlamlı bir atıfla birbirine bağlandı.

Küratörlüğünü MSGSü Sanat Tarihi Bölümü hocalarından Prof. Dr. Zeynep İnankur, Prof. Dr. Burcu Pelvanoğlu ve Dr. Öğr. Üyesi Ali Kayaalp’in üstlendiği, tasarımını Yeşim Demir Pröhl’ün yaptığı yeni binanın ilk sergisi 15 Aralık 2021 –18 Temmuz 2022 tarihinde ziyarete açık kaldı.

#Bizden Haberdar Olun

En son haberler, sergiler ve etkinliklerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

#Bilgilendirme

İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Koleksiyon Sergisi ile Ziyaretçisiyle Buluşuyor.