Seçkin Pirim’in “Kalıntılar” Sergisi

Türkiye’nin ilk ve en büyük plastik sanatlar müzesi olan İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nde Seçkin Pirim’in “Kalıntılar” sergisi 31 Ekim’de sanatseverlerle buluştu. Sanat danışmanlığını Osman Erden’in üstlendiği sergi, İRHM’nin Meclis-î Mebûsan Caddesi yönündeki ön bölümünde ve Müze zemin kat pasajda ziyaret edilebilir. Sanatçının “Lahid” isimli eseri ise, İstanbul Arkeoloji Müzeleri tarafından yapılan Tophane Usta Mektebi kazıları ile gün yüzüne çıkan lahitli mekanlar ve yer altı çoklu mezar hücreli yapı kalıntısını da görebileceğiniz 3.kat atrium balkonunda yer alıyor.

Seçkin Pirim, 1995’te İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü’nü bitirdikten sonra Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Heykel Bölümü’nde öğrenim gördü. 2001 yılında aynı bölümde yüksek lisans öğrenimini tamamladı. Pirim aralarında şair, mimar, ressam ve heykeltıraşların olduğu bir sanatçı çevresinde yetişti, 8 yaşından itibaren farklı sanatçıların atölyelerinde eğitim aldı. Sanatçı olarak pratiğini, bu ustalardan öğrendikleri ile tüm dünyayı gezme tutkusu üzerine inşa etti.

Pirim, Anadolu ve çevresindeki antik kentlere farklı dönemlerde yaptığı seyahatlerinde antikçağ heykeltıraşlarının üslup ve kariyerlerini oluşturma biçimlerini incelemiş, özellikle ilk heykel okulu olan Aphrodisias ve çevresine odaklanmıştır. Antikçağdan günümüze ulaşan heykel formlarını ortaya koyduğu dokuz yeni eserden oluşan Kalıntılar sergisi, sanatçının mimarlık, tasarım, heykel ve müzecilik arasındaki sistematik ilişkileri ele aldığı eserlerden oluşan bir seridir. Heykelin geçmişten bu yana üretim biçimleri ile onları algılama yöntemlerimiz arasındaki bağlantıları inceleyen sanatçı, bizleri müzeler ve kazı alanları arasındaki ilişkilerin yanı sıra, çağdaş̧ kamusal heykelin rolü üzerine düşünmeye davet etmektedir.

Kalıntılar sergisi 29 Şubat 2024 tarihine kadar İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nde ziyaret edilebilir.

Seçkin Pirim (d. 1977, Ankara) yerel ve uluslararası sanat kurumlarında çok sayıda kişisel ve karma sergide yer aldı; heykel ve tasarım alanında 20’nin üzerinde ödüle layık görüldü. Yapıtları, aralarında Borusan Sanat, Pera Müzesi, Museum Haus Konstruktiv, Glory Yeh Museum & Sculpture Park, Yverdon-les-Bains ve Saatchi Gallery’nin yer aldığı kurumlarda sergilendi. Eserlerinin yer aldığı koleksiyonlar arasında Çin Ulusal Sanat Müzesi, İstanbul Modern Sanat Müzesi, Eczacıbaşı Vakfı Koleksiyonu, Odunpazarı Modern Müze, Baksı Müzesi ve Elgiz Müzesi yer alıyor. Pirim, çalışmalarını İstanbul ve Londra’da sürdürmektedir.

*İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nde gerçekleşecek sergi ve etkinliklerle ilgili duyuruları, Müzemizin yenilenen web sitesi ile sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

#Bizden Haberdar Olun

En son haberler, sergiler ve etkinliklerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

#Bilgilendirme

İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Koleksiyon Sergisi ile Ziyaretçisiyle Buluşuyor.