İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’ne “ARTI 700”

İSTANBUL RESİM VE HEYKEL MÜZESİ’NDE ÇOK ÖNEMLİ BİR SERGİ:
“ARTI 700”

 

Türkiye’nin ilk ve en büyük plastik sanatlar müzesi olan İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’ne (İRHM) tarihindeki en kapsamlı koleksiyon bağışı yapıldı.

Lale-Cengiz Akıncı çifti uzun yıllara dayanan koleksiyonlarını Cumhuriyet’in 100. yılına ithafen İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’ne bağışladı.

TÜYAP 19. Uluslararası Sanat Fuarı’nda “Koleksiyoner Onur Ödülü” alan Akıncı koleksiyonu artık yeni evi İRHM’de. Koleksiyon bağışının ilk bölümünden seçili eserlerle hazırlanan ve küratörlüğünü Ali Kayaalp’in, koleksiyon sanat danışmanlığını Ebru Nalan Sülün’ün üstlendiği “ARTI 700” sergisi 1 Eylül’de yapılan açılış töreniyle sanatseverlerle buluştu. İRHM Geçici Sergi Alanında yer alacak sergi, 31 Ekim tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Türk resim, heykel ve seramik sanatının seçkin eserlerinden oluşan bağışın ilk 700 parçası, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi koleksiyonunun zenginleşmesine katkı sağlıyor ve kapsamıyla tarihî bir önem taşıyor. Sergilenen eserlerle, erken Cumhuriyet döneminden günümüze kadar Türk plastik sanatının gelişimi tarihsel bir süreç içinde izlenebiliyor.

 

 

“Artı 700” başlıklı ilk sergide yer alan 163 eser arasında Halil Paşa, İbrahim Çallı, Sami Yetik, Zeki Kocamemi, Ali Avni Çelebi, Hale Asaf, Zühtü Müridoğlu, Léopold Lévy, Nuri İyem, İsmail Hakkı Oygar, Aliye Berger, Avni Arbaş, Zeki Faik İzer, Nurullah Berk, Burhan Uygur, Naile Akıncı, Eşref Üren, Neş’e Erdok, Tiraje Dikmen, Cemal Tollu, Cevat Dereli, Nedim Günsür, Elif Naci, Ercüment Kalmık, Eren Eyüboğlu, Neşet Günal, Şükriye Dikmen, Ferruh Başağa, Utku Varlık, Turan Erol gibi öncü sanatçıların eserleri bulunuyor.

 

Lale-Cengiz Akıncı Koleksiyonu

Devlet Güzel Sanatlar Akademisi mezunu ünlü ressam Naile Akıncı’nın oğlu olan Cengiz Akıncı, annesinin teşvikiyle daha on altı yaşındayken sanat eseri toplamaya başladı. Akıncı, Hukuk öğrenimini tamamladıktan sonra yakın çevresinin de etkisiyle telif hakları üzerine uzmanlaştı. Bu sayede sanatçılara hukuk desteği de veren Akıncı, kendisi gibi hukukçu ve koleksiyoner olan Lale Aldıkaçtı ile 1983’te evlendi. Lale-Cengiz Akıncı’nın birlikte geliştirdikleri koleksiyon yıllar içinde çeşitlenerek büyüdü. Çoğunlukla Akademi mezunu sanatçıların yer aldığı koleksiyon, ağırlıklı olarak 1930’lar sonrasını kapsayan ve farklı dönemleri temsil eden peyzaj ve natürmortlar, figüratif ve soyut eserler, baskı resimler ile değişik teknikleri bir araya getiren desenler, heykel, seramik ve cam eserlerden oluşuyor.

 

Lale-Cengiz Akıncı’dan MSGSÜ Öğrencilerine Burs

Lale ve Cengiz Akıncı, sanat koleksiyonlarını Müzemize bağışlamalarının yanı sıra, ressam Naile Akıncı’nın anısına başarılı öğrencilerimize de burs verecek. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nde öğrenim gören kız öğrenciler arasından mezuniyet sınavlarında gösterdiği başarı gözetilerek yapılacak seçim sonucunda, Naile Akıncı Sanat Ödülü ve Yüksek Lisans Bursu verilecek.

 

*İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nde gerçekleşecek sergi ve etkinliklerle ilgili duyuruları, Müzemizin yenilenen web sitesi ile sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

#Bizden Haberdar Olun

En son haberler, sergiler ve etkinliklerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

#Bilgilendirme

İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Koleksiyon Sergisi ile Ziyaretçisiyle Buluşuyor.